FK Baník Most-Souš je fotbalový klub, založený v roce 2020, který navázal na předchozí činnost fotbalových klubů Mostecký FK a FK Baník Souš. Díky přetrvávajícím finančním obtížím se na jaře 2020 oba subjekty spojily a společně se snaží mostecký fotbal vrátit do popředí českého sportu. Klub je díky finanční podpoře Statutárního města Most zaměřen především na výchovu mládeže a umožnění odchovancům zahájení kariéry v dospělém fotbale ve vlastním A-mužstvu.
Někdejší FK Baník Most 1909 zažil nejslavnější období v letech 2005 - 2008, kdy působil v české nejvyšší soutěži (Gambrinus liga), postupně však klub ze stadionu Josefa Masopusta uvadal a po několika sestupech a transformacích klesnul až do úrovně krajského přeboru. FK Baník Souš ve svém areálu působil léta ve stínu hlavního mosteckého fotbalového proudu, nicméně v poslední éře reprezentoval město Most ve vyšší souteži, české Divizi B.
Nový fotbalový subjekt FK Baník Most - Souš chce odkazovat na úspěchy mosteckého fotbalu, a těžit z ukončení konkurenčních bojů na území jednoho města, především v oblasti výchovy mládeže. Zejména však vrací oblíbené jméno "Baník", které je mosteckou fotbalovou veřejností přijímáno za své. Cílem klubu je dlouhodobá udržitelnost fotbalového působení ve městě, která bude stavět na práci s mládeží, dále vysoké ambice A-mužstva ovšem postavené na dlouhodobé ekonomické stabilitě.
Název
FK Baník Most-Souš, s.r.o.
FK Baník Most-Souš mládež, z.s. (spolek mládeže)
Adresa (doručovací)
Svatopluka Čecha 275/1, 434 01 Most
Adresa (oficiální, fakturační)
U Rybníka 151, 434 01 Most
IČO:
090 53 476 (s.r.o.)
092 03 958 (spolek mládeže)
ID FAČR
4250401 (s.r.o.)
4250411 (spolek mládeže)
Datová schránka
asmu9bq (s.r.o.)
r4ncw4d (spolek mládeže)
Příspěvkový účet
123-1857800247/0100 (příspěvkový)
Klubové účty
123-1850750267/0100 (s.r.o.)
123-1851520287/0100 (spolek)
Web
E-mail
info@fkbms.cz
Stadion FSJM
Svatopluka Čecha 275/1, Most
Areál Souš
Zdeňka Fibicha 282, Most
Areál Albrechtická
Albrechtická 1076/28, Most
Areál Čepirohy
U Hřiště 82, Most-Čepirohy
Rok založení
2020
Barvy klubu
modrá, zelená - černá, bílá
Značka výstroje
Nike
Počet týmů
18 (2x muži, 3x dorost, 5x žáci, 6x přípravky, 2x ženy)
A-mužstvo působí po postupu v roce 2022 v soutěži České fotbalové ligy ČFL), tedy třetí nejvyšší soutěži v České republice. Cílem A-mužstva je především adekvátní reprezentace města v republikových soutěžích a zároveň možnost startu pro mladé hráče, ideálně odchovance klubu. Koncept staví na vysoké úrovni trénovanosti vhodné pro další posun v kariéře. Juniorka působí působí v Krajském přeboru, hodlá vystupovat především jako tým U23 a nabídnout tak zajímavý start v kategorii dospělých pro mladé hráče.
Mostecký fotbal se přihlásil k rozvoji ženského a dívčího fotbalu. V současnosti klub organizuje tři družstva dívek a hodlá postavit celou strukturu ženského oddělení s cílem účasti ve vyšších soutěží České republiky.
Dorostenecké týmy působí v divizní soutěži na republikové úrovni soutěží. Cílem je návrat na úroveň České dorostenecké ligy (2. ligy) a ve spojení se středoškolským vzděláváním nabízet adekvátní tréninkový i zápasový program pro hráče z celého Ústeckého kraje se zájmem o aktivní fotbalovou činnost s výhledem na úspěšnou kariéru v dospělém fotbale. Spolupracující střední školy ve městě Most spolupracují s klubem na uvolnění pro dopolední tréninky, kterým uzpůsobují i školní rozvrh hodin.
V rámci statutu Sportovního střediska mládeže (SpSM) působí klub na úrovni žákovských kategorií ve spolupráci s dvěma základními školami, na které mohou hráči docházet k doplňkovým pohybovým tréninkům zasazené před začátek nebo na konec vyučování. V žákovské kategorie chce klub naplnit koncepci vyváženého přístupu ke školní docházce a aktivního rozvoje fotbalového koníčku. Hráči Mostu jsou pravidelně členy krajských výběrů Ústeckého kraje.
Nový FK Baník Most - Souš sjednocuje činnost dříve dvou fotbalových školiček pro nejmenší. Děti získají možnost startu své fotbalové kariéry v populárním areálu Souš a dále mohou postupovat výkonnostním směrem nebo rovněž volnočasovým. Klub má za cíl, aby fotbal vytvářel dětem a jejich rodinám a prostředek k životnímu stylu naplněnému sportováním bez ohledu na výkonnostní prvek standardizovaného tréninku.