8. 6. 2024

AM: Na závěr sezóny Most porazil FK Ústí nad Labem 2:1

A-tým
8. 6. 2024

Baník Most-Souš na závěr sezóny odměnil své věrné fanoušky zaslouženou prestižní výhrou nad FK Ústí nad Labem a zakončil druhou sezónu ČFL na pátém místě tabulky.

V posledním zápase sezóny v podstatě o nic nešlo, hrálo se však o hodně. Intenzita i oboustranné nasazení během celého zápasu potvrdilo prestižnost celého souboje fotbalových klubů dvou největších měst Ústeckého kraje. Baník po zaslouženém a velmi povedeném výkonu vybojoval pro své fanoušky velmi cenné vítězství 2:1 a mohl slavit závěr sezóny, která i přes skvělé umístění na 5. místě tabulky bude doceněna zřejmě až s odstupem.

Oproti posledním domácím zápasům došlo k výrazné proměně herního nasazení i stylu hry, od první minuty bylo cítit, že Baník - který nebyl úplně favoritem zápasu - nechce nechat svou kůži lacino. Ústecká sestava ač promíchána talentovanými mladíky v Mostě představila ex-ligové hráče Tomáše Kučeru, Marka Červenku nebo Davida Březinu. Fanoušci si mohli připomenout i Matyáše Buneše, který v minulé sezóně odehrál několik zápasů za Most.

Vydařený presink a zejména boj o střed hřiště však ústeckým v pátek příliš nesednul, naopak Most zde po delší době opět dominoval. Kombinační přechod středem hřiště se hostům nedařil a narážel na kompaktní odpor předsunutého defenzivního bloku, ze kterého se následně dalo vyrážet k povedeným protiakcím. Jindra Novotný odehrál výborný zápas a ve spolupráci s Lukášem Marhoulem na hrotu ukázali všem, že ono by to mohlo jít. Zejména zarputilost soubojů v obou útočných formacích ukázala, že oba týmy touží po úspěchu. Marek Červenka z Ústí nad Labem svým soubojovým stylem zadělal na množství potíží mostecké obraně, která se však s nimi dokázala vypořádat, ačkoliv občas za cenu včasného faulu. Podobně na druhé straně nedarovali obráncům nic zadarmo Jindra Novotný a Lukáš Marhoul. Hrálo se od podlahy.

Most si vytvořil i první šance zápasu a naklonil si opět početnější publikum na mosteckém stadionu. Atmosféra stoupala a gradovala do příjemného fotbalového zážitku. V 16. minutě se podařilo Baníku jít do vedení. Radek Cibulka rozehrál standardku z půlící čáry, Michal Rjaska prudce centroval svojí pověstnou levačkou, ústecký obránce srazil míč ke svému brankáři, který pouze vyrážel a Jindra Novotný byl na správném místě pro dorážku na 1:0. Kýžená branka napomohla mosteckému střelci k osamostatnění se na čele tabulky střelců a Baník pokračoval v nadějném výkonu.

Soupeř po obdržené brance zabral, zpřesnil kombinaci, vytvořil si několik závarů, ze kterých jsme občas byli rádi i za prostý odkop. Ale rodila se bojovnost a odhodlanost. A začaly přicházet brejkové situace.

Po změně stran výkon Baníku ještě více rostl, zatímco soupeřova intenzita a úspěšnost útočných akcí klesala. V 60. minutě Jacobovici prostrčil do vápna Novotnému, který naservíroval do malého vápna Matěji Kubešovi a Most vedl už 2:0.

Na poslední půlhodinu nastřídal ústecký ostrostřelec David Černý a v 75. minutě dokázal snížit na 1:2, když se mostecké obraně na několikrát nepodařilo dotáhnout obranný souboj do vítězného konce a ústecká kombinace uvnitř vápna nakonec dokázala dostat míč do sítě brankáře Kryštofa Lichtenberga.

Posledních 15 minut se dohrávalo na krev. FK Ústí povedeným prostřídáním ožilo a tlačilo se za vyrovnáním i za cenu otevřené obrany. To byla voda na mlýn pro mostecké brejky. Petr Kavický, Jindra Novotný ani Ondra Novický však velké příležitosti neproměnili a dali vyniknout ústeckému brankáři Samueli Bímovi, který - potvrďme - zachytal v pátek výborně.

Na závěr sezón 2023/2024 rozhočí Jens Flade nastavil dokonce anglických 5 minut navíc, ale ústecký tlak už si výraznou šanci nevypracoval a Most kontrolovaně dokráčel k cennému a příjemnému vítězství na domácím stadionu, čímž orámoval svou druhou sezónu v České fotbalové lize.

FK Baník Most-Souš - FK Viagem Ústí nad Labem 2:1
Branky: 16. Novotný, 60. Kubeš - 75. Černý