Žáci U15

Žáci U15
14. 8. 2024

Ladislav Rameš o cílech žákovské sezóny i Olympiádě v Mostě

Ladislav Rameš, séftrenér žákovského úseku Baníku, si dává v nové sezóně za cíl sjednotit názory na tréninkovou metodiku výchovy žáků. Rád by, aby do dorosteneckých kategorií přeházeli kvalitnější hráči.

Současné letní období před tebe postavilo množství úkolů související s Olympiádou v Paříži, Letním kempem na Baníku a startem letní přípravy na žákovském úseku. Jak se vše zvládlo?
Jsem opravdu rád, že už to mám všechno za sebou, ale bylo toho opravdu hodně, občas abych se rozdvojil. Olympiádu člověk úplně nenaplánuje, měli jsme možnost mít tady v Mostě olympijský park a mým úkolem bylo se podílet na jeho provozu. Naštěstí šlo vše zkoordinovat a rozložit práci na trenérské kolegy v klubu.

Tvůj letní program začal už s výběrem ÚKFS U14 na Olympiádě mládeže v Českých Budějovicích v červnu. Přivezli jste bronzové medaile. Asi úspěch?
Olympiáda mládeže byla akce na závěr minulé sezóny a vlastně prodloužila o týden minulý ročník. Ústecký výběr se třemi hráči Mostu tam prožil úspěch, za celkové třetí místo jsme samozřejmě rádi, ale ve finálové skupině jsme dvakrát neuspěli v penaltovém rozstřelu, takže možná i škoda, zlatá medaile by byl mimořádný úspěch a zas tak daleko jsme od ní nebyli.

Tvoje práce v Olympijském parku v Mostě spočívala v čem?
Působím jako Grassroots trenér mosteckého Okresního fotbalového svazu a společně s kolegy z ostatních okresů a hlavním krajským koordinátorem Janem Štefkem jsme měli na starosti provoz fotbalového stánku. Olympiáda měla v Mostě velký úspěch, ale bylo to náročné vše zajistit i přes výkyvy počasí a silné deště.

V klubu působíš jako šéftrenér žákovských družstev, jak hráči rozjeli letní přípravy?
Naštěstí žákovská družstva začínala přípravu až později a do soutěže vstoupíme až na konci srpna, takže jsem zatím tolik nechyběl a s U15 a U14 jsme absolvovali soustředění ve Spořicích. V sezóně bychom chtěli pracovat na podobném herním stylu, ale potřebujeme napřed sjednotit obecné názory na tréninkový proces. Věřím, že s kolegy od ostatních ročníků se pro něco rozhodneme a nějakým směrem vydáme.

Žákovská družstva tedy zatím nepůsobí jednotným dojmem?
V minulých letech jsme měli potíže s velkou rozdílností kvality hráčů u jednotlivých ročníků. Stejný nebo podobný tréninkový proces nešel uplatnit na všechna družstva žáků. Nyní už se situace zlepšuje a mohli bychom se o něco pokusit. Přesto ale kritizuji současné nastavení žákovských soutěží. Druhá úroveň, kde se nachází i Most, není adekvátní soutěží. Velmi do široka míchá různé úrovně klubů, letos se alespoň zavedla jarní nadstavba, stále ale potřebujeme více kvalitních zápasů.

Klub má v současnosti šest žákovských družstev, máme i dva krajské týmy, jak tady funguje provázanost?
Musím říct, že zatím to není úplně ono, s trenérskými kolegy máme zatím více názorů, což bylo dáno právě velkou rozdílností úrovně u různých ročníků. Cílem této sezóny je proto sjednotit tréninkové principy a zavést individuální složku rozvoje hráčů. Klub nabízí individuální tréninky na školách a školkách, ale zatím nejsme příliš efektivní.

Jak fungují krajské týmy v soutěži krajského přeboru žáků?
Vracíme se do kraje po roční odmlce, kdy jsme hráli pouze okresní soutěže. Paradoxně kvalitnější krajský přebor měl menší – až dokonce malý - počet zápasů. Nicméně krajské soutěže jsou pro kluky, co fotbalu nechtějí věnovat úplně maximum možného času, krajská družstva nepůsobí jako rezervy pro divizní kádry. Dávají prostor všem, co chtějí hrát fotbal za Most a plnit aspoň minimální požadavky na docházku a způsob trénování?

Divizní týmy skončily v minulé sezóny úspěšně, třikrát jsme byli do třetího místa tabulky.
Tohle hodnocení právě dlouhodobě kritizuji. Postavení v tabulce bohužel nic neříká o předpokladech hráčů do jejich dalšího růstu. Jestliže se tady v Mostě probudilo A-mužstvo a chce hrát nahoře v ČFL, mládež bude muset produkovat jinou kvalitu než jen počty hráčů. Styl hry, který zatím v žácích produkujeme není nijak oslnivý, přesto nám stačí na vysoké postavení v tabulce, což uspokojuje hráče, trenéry i vedení klubu. Osobně bych až tak optimistický nebyl.

Co konkrétně by tedy nová sezóna měla přinést na úrovni hlavní mostecké linie výchovy hráčů?
Divizní linie hráčských kádrů - teď 2. žákovská liga, tedy družstva U15, U14, U13 a U12 by měla začít pracovat na výstupních hodnotách a profilu hráče, který by v Mostě měl pokračovat do dorostenecké fáze. Snažíme se postupně pracovat i s daty, kde zatím ale sbíráme jen kondiční a pohybové předpoklady. Zavádíme video a chceme video zapoji i do tréninkových cvičení. Rád bych, abychom nějak sjednotili výstupy z různých měření nebo video záznamů a našli společný náhled na fotbal i s trenéry dorostu.

Působíš také jako trenér krajského výběru U14, jak se profilují hráči Mostu v celokrajském srovnání?
Plníme roli krajské trojky za Teplicemi a Ústím nad Labem, šikovné hráče má i Chomutov nebo Roudnice, ale rovněž pouze v některých ročnících, nikoliv plošně.Mostečtí kluci se ve výběrech neztrácejí, netvoří ale zatím nějak velký počet. V posledních sezónách ale máme progres a kluci z Baníku se vracejí na celokrajskou úroveň. Poměrně větší číslo hráčů z Mostu také v dřívějšku odešla do jiných klubů.

Ladislav Rameš v rozhovoru s Davidem Duchkem na stadionu FSJM v Mostě.

naši partneři

partneři