Starší žáci U15 zakončili podzim na 9. místě, tři body od poloviny tabulky. Na tom by asi nebylo nic významného, pokud by soutěž nehráli s o 1 rok mladším týmem. De facto U14 tak dosáhla v soutěži U15 skvělých výsledků, které nyní v rozhovoru probereme s trenérem Zdeňkem Kopasem.
Starší žáci U15 měli úspěšný podzim, svou roli v soutěži zvládli velmi dobře. Dal se tento vývoj podzimu očekávat?
Po pravdě řečeno, skutečně jsem to neočekával. A to z jednoho důvodu, že když jsme se poprvé v létě sešli na soustředění, tak tým úplně kompaktně nevypadal. Napojoval se vypadnutý ročník 2008 a vypadali jsme v létě opravdu slabě. Podařil se nám ale vstup do sezóny, první zápasy dopadly herně docela dobře, později se přidaly i výsledky.
Kde se to podle tebe zlomilo, že sezóna začala mít úplně jiný charakter než se všeobecně očekávalo?
Myslím si, že hodně pomohl velký objem tréninků během léta. Trénovali jsme opravdu hodně, na soustředění skoro až 4-fázově. Dvou-fázové tréninky jsme udrželi i během celého léta, nikoliv denně, ale často. Ročník 2009 přecházel z mladších žáků, tedy z malého hřiště a měli jsme v létě hodně času i na taktickou stránku přechodu na velké hřiště a našli jsme vhodné rozestavení.
Tým hraje soutěž Divize žáků s o 1 rok mladším kádrem, jak se s tím kluci vyrovnávají, zejména na dohrávky zápasů své věkové kategorie U14?
Překvapilo mě skutečně, že tým se od začátku s 1-ročním hendikepem vyrovnal velmi dobře, výsledkově jsme sice nevyhrávali, ale prohry nebyly nijak výsledkově špatné, naopak jsme v mnoha zápasech herně stačili. V kategorii U14 jsme dávali prostor všem hráčům kádru, zde už jsme vůbec nekoukali na výsledky, naopak se zaměřovali na individuální dovednosti a odvahu hrát. Kluci pak za U14 chodili i rádi hrát, ačkoliv tady některé výsledky ulétly i do velkých proher.
Vyhovuje ti jako trenérovi, že máš možnost dalšího vlastně svého zápasu v U14 pro zapojení celého širšího kádru?
Všichni hráči hrají. Líbí se mi, že zápasy navazují, můžeme tedy v klidu sledovat hráče, mít je v jednom tréninkovém rytmu. Zápasy U14 jsme sledovali z hlediska dovedností hráčů a připravovali si díky tomu vlastně tréninkový program. Uznávám, že některým hráčům už ujel vlak, ale v kádru zůstávají kvůli potřebné šířce a mají tak stále šanci se do fotbalu více dostat.
Proč vlastně Baník Most-Souš nemá standardní tým ročníku 2008 (žáky U15)?
Musí se jít hodně do minulosti. Po náboru v úvodu ročník 2008 nebyl vůbec špatný. Skoro až naopak, dva hráči aktuálně hrají ve Spartě, dva dokonce ve španělských klubech. Nicméně v tomto ročníku se hledělo pouze na kvalitu kádru, nikoliv na potřebnou šíři. Na startu horší hráči byli ukončování. Ti lepší následně odešli do lepších klubů, zůstalo torzo, které se dále rozpadalo. Následná možnost doplňování hráčů odjinud byla díky všeobecnému poklesu mosteckého fotbalu prakticky nemožná.
Jak probíhá trénink kategorií U15 a U14, které jsou tedy propojeny?
Za mě to prakticky není vůbec žádný problém. V létě jsme měli k dispozici k tréninku vždy celé hřiště, se startem školního roku se to částečně zkorigovalo. Trénovat tedy můžeme ve skupinách, nikoliv ve velkých počtech hráčů.
Kolik v kádru vlastně zůstalo hráčů té klasické U15 (ročníku 2008)?
Jedná se o 4 hráče. Přiznávám, že s postupem soutěže už o nás někteří soupeři věděli a spíše nás chválili, jak se s tím vyrovnáváme. Některé týmy tomu doslova ani nechtěli věřit.
V posledních dnech FK Teplice projevil zájem o některé naše hráče?
Jsme rádi, ale samozřejmě nás to také může ohrozit. Bavíme se, že v ročníku 2008 máme skutečně málo hráče, pokud začnou odcházet další hráči ročníku 2009, můžeme se dostat do začarovaného kruhu. Nicméně ale mám radost, že o kluky je zájem. Navíc, kluci ročníku 2009 nastupují i v krajských výběrech a zařadili se do osy celého výběru Ústeckého kraje.
Ty působíš zároveň jako asistent nebo vedoucí krajských týmů Ústeckého kraje, jak vypadá náš kraj v republikovém srovnání?
Myslím si, že kraj úspěchy má. Právě ročník 2009 může po letech dosáhnout i na výraznější úspěch. Avšak některé kraje mají u svých hráčů výrazné odlišnosti, zejména tedy v rychlosti a koordinaci. Někdy to bývá doslova očividné.
Je možné doplnit nějaké hráče z okolních klubů?
Začínáme se prosazovat. Doplnili jsme některé hráče například z Litvínova, dále Dobroměřic, Strupčic nebo Ervěnic. Všude se dalo nějak normálně dohodnout. Zejména s Ervěnicemi a Dobroměřicemi máme velmi dobrou spolupráci, které si vážíme. Sleduji poslední dobou i trend, kdy se někteří hráči i sami nabízí. Musíme však hledat správnou koordinaci s okolními kluby, aby i oni mohli normálně vytvářet svoji činnosti, hrát zápasy a aby nezanikaly.
Jaký je teď program týmu?
S příchodem zimního času trénujeme dvakrát týdně ve Velebudicích, rovněž na velkém hřišti. Jednou týdně jsme v hale, kde se zaměřujeme především na koordinaci, sílu, zpevnění těla. V sobotu teď odehrajeme i halový turnaj v Ústí nad Labem.
Na co bude zaměřena zimní příprava?
Chtěli bychom udržet intenzivní tréninkovou náplň. Třikrát v týdnu budeme na hřišti venku, jednou budeme v hale. Obsah tréninků bude stále podobný, rozvoj pohybové složky, koordinace, obratnost, dále sílu. V utkáních budou dostávat příležitost všichni hráči, někde máme o víkendu i dvojzápas. Očekávám, že budeme na jaře ještě silnější, a to nejen fyzicky.
Klub na podzim znovu zahájil možnosti ranních tréninků, využívají to hráči Mostu?
Ano, zájem postupně stoupá. Mrzí mě, že někteří hráči, kterým by to vyloženě pomohlo, tak nechodí. Naopak hráči s přírodním talentem chodí pravidelně. Zaměření je zde především na rychlost a obratnost. Když následně tyto činnosti děláme i na běžném tréninku, rozdíly v provedení se začínají zvětšovat.
Sleduješ Mistrovství světa v Kataru? Zaujal tě nějaký nový trend?
Určitě sleduji. Zajímavé je vypadnutí Belgie a Německa v základní části. Zaujal mě Senegal, Japonsko a poté Maroko. Líbí se mi však hra Brazílie.