Klub
včera

Rozhovor s ředitelem klubu Janem Skýpalou na přelomu sezon

Klub
včera

Rozhovor s ředitelem klubu Janem Skýpalou na přelomu sezon

Nová sezóna 2026/2027 je rozlosována, nový ročník 3. ligy začneme domácím zápasem proti FK Teplice B. V přechodném období začátku léta se naskytla příležitost pro zhodnocení uplynulé sezóny a odkrytí plánů do nového fotbalového roku. Ředitel klubu Jan Skýpala odpovídá na otázky v následujícím rozhovoru.

Jak osobně hodnotíte minulou sezónu a historické 3. místo v ČFL?
A-mužstvo splnilo očekávání. Minulé léto se do kádru A-mužstva investovalo více finančních prostředků a mužstvo dokázalo splnit cíl. Posunuli jsme se z 10. místa vloni do popředí soutěže a zvládli umístění v top 3. Uvidíme jestli na tom nyní dokážeme stavět. Úspěch A-mužstva však částečně zakryl potíže, které klub v uplynulém ročníku objektivně měl a z celoklubového pohledu to nebyla vůbec povedená sezóna.

Jaké potíže máte na mysli?
Klub vnímám jako celek, tedy včetně mládeže a mnoha dalších klubových sektorů. A-tým je sice vlajková loď, ale neměli bychom jej vytrhávat z kontextu. Uplynulá sezóna byla v mnoha stránkách pro klub neúspěšná, vnímám to dokonce jako konec úvodního boomu mosteckého fotbalu, kde jsme se dostali na momentální vrchol a čeká nás určitá proměna. Juniorka s dorostem hrála v sezóně ve spodku tabulky, což bylo překvapením. Žáci neudrželi nejvyšší soutěž, to se sice dalo předpokládat, přesto jsme nedokázali vyčerpat maximum.

V čem vidíte sportovní pokles třeba na úrovni juniorky a dorostu?
Dorostenci nezachytili vstup do sezóny, po podzimu došlo i k výměně trenéra, což jsou vždy rizikové kroky. Juniorce se rozpadl hráčský kádr, někteří hráči byli tréninkově posunuti do A-mužstva. To chceme. Jiní ale zase nemohli být posunuti z dorostu, takže B-tým v tom zůstal na pospas. Pro trenéry juniorky a také trenéry dorostu a vlastně i A-týmu to bylo náročné období a přirozený chod klub byl opravdu narušen.

Jaké jsou připraveny kroky směrem k nové sezóně, aby se situace neopakovala?
Klub projde restrukturalizací mládeže, jednotlivé sektory dorostu, žáků a přípravek povedou šéftrenéři, kteří v klubu pracují na zvýšený úvazek. Dostanou prostor k nastavení změn, ale ponesou si větší odpovědnost za dění ve svém sektoru. V minulé sezóně jsme vedení mládeže neměli přesně určené, což byl asi hlavní problém všeho.

V klubu po sezóně skončilo i několik trenérů. Už se ví, kým budou nahrazeni?
To je další negativní bod při hodnocení uplynulé sezóny, že klub přišel o několik zkušených trenérů. Nejprve bych chtěl představit nové šéftrenéry, kde sektor dorostu povede Michal Nguyen, sektor žáků Ladislav Rameš a sektor přípravek Martin Jelínek. Od tohoto rozestavení si slibuji hodně, neboť doposud byli trenéři mládeže ponecháni velké samostatnosti. Tento krok však vedl k rozpojení dosavadní praxe obsazování trenérů, ne všude se nové myšlenky a očekávání dokázaly protnout, někteří trenéři také po více jak 5-leté práci pro klub jednoduše požádali o uvolnění a změnu.

Kteří trenéři z klubu odcházejí?
U dorostu U19 Marcel Grund po pětileté práci v klubu odchází do krajského přeboru dospělých, kde bude trénovat FK Dobroměřice. Zdeněk Kubiska z U17 požádal o uvolnění, stejně tak Petr Melichar ze žáků U14, který rovněž trénoval v Baníku ve všech sezónách nového klubu. Shodu v novém konceptu vedení mládeže jsme bohužel nenalezli u Martina Svobody z U13 a Václava Náhlovského z U10, kteří oba požádali o ukončení spolupráce. Všem trenérům bych chtěl moc poděkovat za několikaletou práci pro klub, byli výrazným článkem při obnově mostecké mládeže.

Ten počet trenérských odchodů je poměrně vysoký. Kteří trenéři převezmou mládežnické týmy?
Do klubu trenérsky přichází Aleš Hanzlík z FC Táborsko, který se jako odchovanec Mostu a Teplic vrací zpět domů z ligového a pak trenérského angažmá na jihu Čech. Ze Žatce už v minulé sezóně přišel Antonín Svoboda, který v uplynulé sezóně asistoval u mladších žáků. František Radoš se rovněž vrací jako nový trenér do přípravek. Na další pozice využijeme trenéry z vlastních zdrojů z rozšířených realizačních týmů z minulých sezón a samozřejmě hledáme a jednáme s dalšími kandidáty. Poptávka po trenérech je však vysoká.

Pojďme zpět k A-mužstvu. Jaké jsou změny v hráčském kádru a jaké jsou plány do nové sezóny?
A-mužstvo zůstane ve vysokém procentu hráčů pohromadě jako v minulé sezóně. Rozhodli jsme se, že nebudeme pokračovat s cizinci Jonem Latifajem a Ezekielem Lightem, neboť se do sestavy tolik nedostávali. Bohužel se nepodařilo prodloužit smlouvu s Rudolfem Novákem, který nás požádal, že by si chtěl po pěti sezónách v A-týmu vyzkoušet jiné angažmá a má nabídku ze zahraničí. Bohužel nevyšlo dotažení příchodu Michala Leibla ze Sigmy Olomouc, který oznámil vážné rodinné důvody a přesun z Moravy zpět domů byl nucen zatím odložit.

Kteří noví hráči se v třetiligovém týmu představí v letním přípravném období?
Rádi bychom přivedli posilu do obranné fáze, kde nastala nyní s odchodem Rudy Nováka a potížemi Michala Leibla zcela nová situace. A chtěli bychom také posílit útok. Jde tedy asi o tradiční odpověď. Do přípravy by se mohla zapojit až pětice nových hráčů, které postupně představíme.

Kdo má nyní po odchodu Petra Glasera a pak Tomáše Smoly na starosti doplňování kádru A-mužstva?
Pozice sportovního manažera je v klubu doslova zakletá. Ať už na pozici trenéra A-mužstva nebo sportovního manažera došlo v posledních pěti letech opravdu k velkému počtu změn. Tvorba hráčského kádru je tak velmi nekonzistentní. Od postupu do ČFL v roce 2022 osobně vnímám už třetí generaci hráčského kádru. Řekli jsme si, že s nějakým dalším myšlenkovým vstupem trochu počkáme, půjdeme pozvolněji. Současný hráčský kádr sestavil Petr Glaser, následně s ním pracoval Tomáš Smola, na jaře se ke klubu připojil manažer Orhan Dumanjič, některé věci nejde uspěchat. Skladbu hráčského kádru tak má nyní na starosti zejména trenér Pavel Horváth.

Osoba manažera Orhana Dumanjiče je fanouškům zatím spíše neznámá, dojde k jeho oficiálnímu představení?
Orhan Dumanjič působí ve fotbale jako hráčský agent a v klubu nesmí být v žádném střetu zájmů, takovou máme jasnou dohodu. Náš klub příležitostně zastupuje při jednáních s hráči a dalšími kluby. Nový sportovní manažer musí splnit zásadní podmínku, kterou je přesah na mládežnický úsek. Baník je městský klub, který věnuje velkou energii i finance výchově mladých hráčů. Sportovní manažer tak nemůže mít na starost jenom víkendový zápas A-mužstva.

Jaké jsou tedy plány a ambice do nové sezóny? A-mužstvo by mohlo být favoritem soutěže.
Otázka 2. ligy je v Mostě a okolí nyní velmi častá. Opakovaně tvrdím, že klub chce v nové sezóně být lepší než v té minulé. Nechci se vyhýbat odpovědi, ale vzhledem k průběhu uplynulé sezóny a obrazu klubu jako celku bych chtěl být přeci jen obezřetnější. Potřebná infrastruktura neznamená pouze vyhřívaný trávník, ale celkové řešení klubového zázemí, kde tedy konkrétně Stadion Josefa Masopusta má pro klub skutečně nejasnou budoucnost. V areálu na Souši je to podobné. Infrastruktura je velmi zastaralá, technické zajištění péče o fotbalové hřiště je zcela po životnosti. Organizačně se klub stále hledá a podléhá množství vnějších vlivů. Zcela zásadní bude vyřešení sporu Most – Souš, které teprve bude moci určit nějaké významné nové směřování klubu.

Ovlivňuje spor Mostu a Souše nějak provoz klubu a jaká jsou možná řešení dalšího vývoje?
Provoz klubu jako takový nijak ovlivňován není. Tvrdím ale, že klub podléhá stálým vnějším vlivům. Situace je neurovnaná. Nechci, aby to bylo nějakým tématem tohoto rozhovoru, a nechci se vracet do minulosti. Klub čelí novým výzvám. Tou největší je obnova infrastruktury a ta už provoz klubu ovlivňuje. Nemůžeme pořádně investovat do zázemí jak na Stadionu Josefa Masopusta, tak na Souši. Pro mě osobně je nyní prioritou investice do obnovy hřišť a zázemí, postup do 2. ligy je v tomto až druhý v pořadí.

Jsou už v plánu nějaké investiční akce? Zlepší se nějak komfort pro fanoušky v areálech klubu?
Během jara proběhla rekonstrukce hřiště na Albrechtické, kde hraje své zápasy především žákovský úsek. Připravuje se dlouhodobě rekonstrukce hřiště na Souši, kde máme doslova nefunkční závlahový systém a v tento moment snad už brzy půjdeme do realizace. Na stadionu Josefa Masopusta pracujeme na zázemí pro fanoušky, na jaře se obnovila klubovna, v nové sezóně připravujeme otevření nového fanshopu. Stadion však má své architektonické limity, stejně tak areál na Souši.

Byl zveřejněn los nového ročníku 3. ligy, na které zápasy se těšíte a kdo bude asi největším soupeřem Baníku?
Začínáme doma 8. srpna proti FK Teplice B, takže do toho vstoupíme hodně zostra. Očekávám, že silné týmy budou tradičně Zápy, Varnsdorf nebo Chrudim. Na podzim máme venku velmi nepříjemné soupeře včetně Neratovic nebo B-týmu Hradce Králové. Hradec s dorostem U19 vyhrál celostátní ligu, bude hrát UEFA Youth League a juniorka bude určitě opět velmi ambiciózní. Chtěl bych ale také upozornit na pohár MOL Cup, kde hrajeme 1. kolo hned po prvním zápase s Teplicemi. Los zatím neznáme.

Další články

novinky

naši partneři

partneři

Hlavní partneři


Partneři klubu


Mediální partneři


Další partneři