15. 9. 2024

Baník konečně zabodoval a porazil SK Kladno 3:0

A-tým
15. 9. 2024

Během deštivého víkendu se v rámci 3. Ligy odehrál pouze jediný zápas, a to v Mostě, kde jsme porazili Kladno 3:0.

Většina klubů se během kalamitního víkendu rozhodla pro odložení zápasů, Most s Kladnem se však dohodli na odehrání, aby se atraktivní zápas nedohrával někdy v říjnovém středečním termínu. Utkání sice ovlivnilo větrné počasí, nová umělka v Mostě však prošla zatěžkávací zkouškou nejvyšší úrovně. Baník zde vykročil vítězně za návratem do sezóny a zastavil rozjetý kladenský expres, který v Mostě narazil poprvé po 18 zápasech bez prohry. Naposledy Kladno prohrálo v poslední minutě v souboji o postup v Chomutově na začátku května.

Baník zápasem uťal velmi nepříznivou sérii čtyř prohraných zápasů, se kterými se po startu sezóny ocitl již ve vážné výsledkové krizi. Odhodlání hráčů hrát další zápas než prodlužovat interní napětí bylo dalším důvodem touhy odehrát zápas i během kalamitního víkendu. Nově položená umělá tráva tak byla ideální variantou pro možný bod zvratu.

Zápas začal doslova ideálním scénářem, hned z první akce Dominik Procházka našel za obranou soupeře Jindru Novotného, který míč z malého vápna propasíroval za záda kladenského brankáře Smrkovského. Úvod zápasu nám vyšel dokonale, během odhodlaného nástupu měli další šance Filip Šimeček, Martin Petr a znovu Jindra Novotný. Dominik Procházka konečně našel snad ideální pozici v útočné dvojici s Jindrou Novotným a po celý zápas byl nosným hráčem ofenzívy Baníku. V 15. minutě střela Martina Petra byla gólová, Smrkovský se štěstím v nepřehledné situaci vykopával z brankové čáry.

Utkání na umělé trávě menších rozměrů bylo více bojovné než fotbalové a soupeř potřeboval delší čas k adaptaci na náročné mostecké prostředí. Posledních 15 minut prvního poločasu již patřilo Kladnu, útočné akce byly rovněž spíše závarového typu, nicméně šlo o jasné gólové příležitosti, ve kterých Baník se štěštím přežil osudové chvíle. Zejména střelu Buneše z blízkosti vedle branky.

Ve druhém poločase charakter zápasu pokračoval, Kladno převzalo iniciativu a Most vyrážel do rychlých brejků. Stanovená taktika začala vycházet velmi dobře, Kladno tvořilo a zlepšovalo ofenzívu, Most hrozil z rychlých kontrů. Zlom zápasu naštěstí přišel hned v 56. minutě. Filip Šimeček nacentroval standardku a Adam Petržílka nadvakrát překonal Smrkovského, Baník vedl 2:0 a odhodlání týmu dále vzrostlo.

Ve zbytku zápasu mělo Kladno územní převahu, Baník však vyrážel do více a více nebezpečných brejků. Zejména Dominik Procházka by si zaskoužil konečně branku, nejblíže jí byl v samostatném úniku v 71. minutě, v klíčovém momentu však nezískal vhodnou pozici pro střelu. Kombinační nadstavba úspěch nepřinesla.

Trenér Kladna Zdeněk Hašek, který ještě nedávno působil v Baníku byl ve druhém poločase hodně slyšet. V sestavě Kladna se ve známém mosteckém prostředí objevil i Matěj Buneš. Mostecká tvrz však odolávala. Nejblíže snížení průběžného skóre byl Šnobl, rovněž v samostatném úniku v nájezdu na Tomáše Kolodzieje minul branku. Most ustál i sérii rohových kopů, které již od 65. minuty doplňoval v rámci power play kladenský brankář Smrkovský.

Definitivu sobotnímu výsledku dal v 87. minutě Filip Šimeček, Dominik Procházka se prosadil po pravém křídle, Jindra Novotný posunul míč za sebe a Filip Šimeček jednoduchým zakončením pečetil velmi fotbalovou akci na závěr zápasu. Výsledek 3:0 už žádná další akce neohrozila a Baník tak slavil konečně vítězství.

FK Baník Most-Souš - SK Kladno 3:0 (1:0)