Mládež

Mládež
5. 2. 2023

Halový turnaj v Mostě vyhrálo Dynamo Dresden

Německým finále vyvrcholil druhý ročník halového turnaje kategorie U13 v Mostě. Dynamo Dresden v něm porazil Chemnitzer FC 4:1 a zaslouženě získal první místo. V turnaji dominoval, ani jednou neměl ohrožen průběžný výsledek.

Druhý ročník halového turnaje Hala Most s podporou Evropské unie měl skutečně skvělou atmosféru, kterou vytvořili mostečtí fans. Vytvořená kulisa posunula turnaj do jiné dimenze a hráče na ploše doslova vymáčka do posledních sil. Interiérová pyrotechnika sice vytrašila správce Sportovní haly, ale turnaj se nesl bez incidentů, naopak v příjemné pulzující atmosféře a nabral potřebný kredit pro další ročníky. Most tak těží z projektové spolupráce s fondem Evropské unie na tvorbě tradičního halového turnaje středoevropského regionu.

Ve dvou skupinách po čtyřech se sešly celky ze třech evropských zemí. Slovensko zastupovala FC Petržalka, německý fotbal oba zmínění finalisté. Čeští zástupci ani letos na německé kluby nestačili. Nejvíce je pozlobilo FK Ústí nad Labem, které s Chemnitzerem FC vedlo, prohrálo však těsně 1:2, v semifinále FK Ústí opět vedlo nad Dynamem Drážďany, ale ofenzivní smršť soupeře následně neustálo a nakonec prohrálo 1:5.

Mostečtí mladší žáci postavili dva týmy a kluci si tak užili perfektní atmosféru, kterou právě pro ně vytvářeli mostečtí fanoušci, kteří dorazili v hojném počtu a rozezpívali halu včetně povinných děkovaček ať už po vítězných nebo prohraných zápasech. Halu nejvíce vyburcovalo vítězství domácích nad Slavií Praha, které zvedalo emoce na hřišti i na tribuně. Turnaj zde atakoval svůj vrchol. Kvalitativně Most na své soupeře z řad ligových celků nestačil. Hned na úvod jej hodně přibrzdily úvodní prohry s Petržalkou nebo FK Ústí nad Labem. Bodové ztráty se již dohnat nepodařilo. Přesto náš Matyáš Vaňous nakonec došel k titulu krále střelců turnaje. Cenné individuální ocenění sdílel s nejlepším hráčem turnaje Emilem Arnoldem z Dynama Dresden. Oba nastříleli shodně 9 branek.

Turnaj přinesl velmi pozitivní ohlasy. Ve skupině A postoupil do semifinále Dynamo Dresden a FK Mladá Boleslav. Ze skupiny B pak Chemnitzer FC a FK Ústí nad Labem. Most tak zůstal za branami vytouženého postupu a dále bojoval v Play-Out o konečné umístění. V něm nakonec ukořistil až 6. místo. Oproti úspěchu na turnaji v Německu před 14 dny šlo přeci jen o mírný sportovní neúspěch. Ale tíha odpovědnosti byla tentokrát na klukách očividně znát. Úvodní zápasy v bouřlivé atmosféře na jejich podporu jim doslova svázaly nohy. Byly to první okamžiky kariéry pod masivní podporou hlasitých fans a tíha okamžiku našim mladým borcům až příliš zamotala hlavu. V dalším vývoji turnaje už mostecké výkony rostly, bohužel však narážely na kvalitu soupeřů nebo v závěru turnaje na únavu.

Velice sympatický dojem zanechal vítěz turnaje, Dynamo Dresden poctivým, strojovým výkonem šlo za svým cílem. Při slavnostním vyhlášení jeho kapitán v češtině pomocí překladače poděkoval přítomným fanouškům a rodičům na tribuně. Turnaj nepřinesl žádný kontroverzní moment, nesl se na vlně vzájemného respektu a soustředěných sportovních výkonů. Mostecký projektový partner Chemnitzer FC si rovněž pochvaloval narůstající intenzitu spolupráce a potvrdil účast na dalších klubových akcích. Nejdelší vzdálenost na turnaj absolvovala FC Petržalka ze slovenské Bratislavy. Po perfektním vstupu do turnaje ovšem dále chybělo trochu toho štěstíčka. Těsná prohra 3:4 s Mladou Boleslaví a 2:4 s Dynamem Dresden nakonec k postupu nestačila, ačkoliv technický fotbal a přechodová fáze patřila s německými týmy k nejlepším na turnaji, musela se nakonec zamáčknout i nějaká ta slzička.

Hráče na turnaji přišel krátce podpořit i primátor města Most Marek Hrvol a potvrdil skvělou atmosféru, kterou Most společně s házenkářkým klubem umí vytvořit skutečně neobyčejně. Mezi VIP osobnosti mosteckého fotbalu dále patřili Petr Johana a Jaroslav Belaň, kteří pomáhali jak trenérsky, tak osobnostně při navedění mosteckých hráčů na fanouškovské děkovačky. Snad to nevyzní jako klišé, ale na turnaji byl cítit vznik těsnější baníkovské rodiny, která má touhu posunout mostecký fotbal do vyšších pater.

Kompletní výsledky turnaje je možné dohledat na následujícím odkaze na stránkách meinturnier.de.

Celkové umístění turnaje Hala Most 2023 - 5.2.2023
1. SG Dynamo Dresden
2. Chemnitzer FC
3. FK Mladá Boleslav