A-tým
6. 2. 2024

Izraelský stoper Liad Elad o příchodu do Baníku

A-tým
6. 2. 2024

Izraelský stoper Liad Elad o příchodu do Baníku

Liad Elad přichází do Mostu pomoci se skladbou obranné linie. Bývalý hráč Hapoelu Bikat HaYarden, který vyrůstal v akademii Bnei Yehuda Tel Aviv přišel do Česka už v minulé sezóně a ČFL okusil právě v Motorletu, a velmi úspěšně odehrál všechny zápasy podzimu 2022. Na jaře však přišlo zranění a návrat do Izraele, nyní se Elad do Česka vrací a přijal angažmá u nás v Baníku Most-Souš.

Na úvod prosím, jak se správně čte tvé jméno, co je příjmení a jméno, jak tě oslovují spoluhráči?
Moje první jméno je Liad a příjmení je Elad (vyslovuje se s pomlkou Li-ad El-ad). Trenér na měl volá „Eli, ale nejsme na to úplně zvyklý. V Izraeli mám přezdívku „Lida,“ tak mě přátelé nejčastěji oslovují.

Jak ses ocitl v České republice? Děláš zde něco i mimo fotbal?
V současnosti se tady zaměřuji pouze na fotbal, zhruba před rokem a půl jsme poprvé přišel sem do Prahy. Ale současné zaměření je pouze fotbal, chtěl bych se prosadit.

V minulé sezóně jsi hrál v Motorletu Praha, ale pak ses vrátil zpět do Izraele, co bylo příčinou?
Byl jsem zraněn, měl jsem potíže s kyčlí. Proto jsem se raději vrátil domů a léčil se doma.

Pojí tě přátelství s Adinem Jacobovici, tvým izraelským krajanem. Byl to hlavní důvod tvého návratu zpět do Česka?
Ano, jsme přátelé, ale nebyl to hlavní důvod mého návratu. Jde mi o možnost hrát fotbal v Evropě a zde mohu navázat na dobrý start v minulém klubu (Motorlet) a pokračovat v kariéře. Je skvělé, že tady mohu být s Adinem, pomáhá mi se zapojením do týmu, mám to sním tady jednodušší.

Tvůj předchozí klub v Izraeli byl Hapoel Bikat HaYarden, můžeš nám trochu tento klub přiblížit? Jak dlouho jsi zde hrál?
Bikat HaYarden je třetiligový klub, kam jsem zamířil z Bnei Yehudy. Hrál jsem zde jednu sezónu, poměrně náročnou sezónu, neboť povětšinou jsme byli v zóně sestupu, ale nakonec skončili v polovině tabulky. Takže celkem dobré vzpomínky, ale fotbal tady v Česku je hodně odlišný.

Současná krize v Izraeli ovlivňuje celou zemi, dotýká se nějak přímo i tvojí rodiny?
Je to velmi složité. Především pro to, že jsem tady v Česku, ale rodina je v Izraeli, stejně tak moje přítelkyně. Musím na ně často myslet, snažit se pomoci i odsud. Můj bratr je voják v armádě, mám od něj speciální řetízek s jeho jménem, mám ho pořád u sebe. Chci se ale soustředit na svůj fotbal a zůstat myšlenkami co nejvíce tady, ačkoliv je to hodně složité. Informace od rodiny jsou pro mě nyní velmi důležité.

Obrana Baníku Most-Souš je nyní velmi silná, máme nyní sérii 3 zápasů bez inkasované branky. Asi i tvoje zásluha?
Kéž bych až takto přímo přispěl. Doufám, že takto budeme i pokračovat. Že budemi silní v obraně i útoku a schopni vyhrávat zápasy. Morálka týmu je velmi dobrá, rádi bychom bojovali o postup do vyšší soutěže, kdo ví.

How do you feel in our dressing room. What do you like in Most? What is surprising for you?
Když jsem přicházel, byl jsem trochu skeptický. Nové prostředí, neznal jsem jazyk. Ale po vstupu do šatny jsem našel velmi přátelský kolektiv, spoluhráči mě rychle přijali mezi sebe. Soudržnost týmu je zatím úžasná.


Liad Elad ve svém druhém zápase kariéry za Baník Most-Souš ve vítězné bitvě s Velvary (3:0).


Řízný, ale technický stoper bude na jaře vypomáhat v mostecké obranné linii.


Elad Liad proti svému bývalému klubu v sobotní přípravě s Motorletem Praha.čtěte také

novinky