19. 10. 2023

Jaroslav Belaň o přípravě brankářů a počtu vychytaných nul

19. 10. 2023

Jaroslav Belaň o přípravě brankářů a počtu vychytaných nul

Jaroslav Belaň má v klubu na starosti přípravu brankářů a přímo působí v realizačním týmu A-mužstva. V rozhovoru přibližuje zaměření své práce v klubu.

Kryštof Lichtenberg vychytal na podzim už 6x nulu v 11 zápasech, to je celkem zajímavý počin. Pokud můžeš mluvit za něj, jak se mu chytá v Mostě?
To je asi spíš otázka přímo na něj. Nuly jsou příjemné, 6 nul není málo, osobně však na to neberu nějaký velký ohled. Zajímá mě spíš jak hráč pracuje v tréninku a jaký má projev v zápase, jak se posouvá výkonnostně.

Jste spolu na každém tréninku A-mužstva, na čem především pracujete?
Každý brankář je trochu originál, každý má silnější nebo slabší stránky v něčem jiném, snažíme se tedy silnější stránky zdokonalovat a slabší odstraňovat.

Do brankářské trojice A-mužstva patří ještě Michal Patka a Martin Kosinský, jak často trénujete společně a jak celá trojice spolupracuje?
Myslím, že máme obecně velmi kamarádské prostředí, kluci pracují v tréninku velmi dobře. Konkurenci však na sebe vytváří, mírný tlak tam musí být, to je posouvá všechny tři vpřed. Všichni jsou však velmi dobře nastavení a práce s nimi mě osobně velmi baví. Do skupiny patří ještě Tomáš Behina, který je teď v první sezóně po konci v dorostu.

Brankáří, kteří se točí v B-mužstva dosáhli už na tři nuly v 10 zápasech přeboru, co je vůbec potřeba pro vychytání nuly?
Většinou se musí sejít více faktorů, výkon brankáře a i celého týmu. Na obou stranách tam musí být vítězná mentalita a ochota ubránit se. V rozhodujících chvílích musíte mít i štěstí.

Brankář Tomáš Behina z B-mužstva dal dokonce v Ledvicích branku v 90. minutě na 2:2, takže trénujete i střelbu?
Během tréninku občas na sebe i skutečně střílíme, kopací technika je u brankáře také velmi důležitá. Snažím se, aby si brankáři na tréninku udělali servis sami a konkrétně ta střelba se tam objevuje opravdu dost často. V Ledvicích šlo asi o náhodu, ale určitě je dobře, že tam byl na správném místě a že to nakonec vedlo k zisku bodu.

V klubu máš na starosti přípravu brankářů plošně. Dá se to celé zvládat?
Je to o dlouhodobém plánování a organizaci, hodně mě v tomto naučilo předchozí angažmá ve Viktorii Plzeň, kde bylo potřeba naplňovat dlouhodobé tréninkové plány. Mám k dispozice i mé brankářské kolegy Jaroslava Behinu a Jakuba Veselého, takže jsme na to tři a chtěl bych jim poděkovat za velmi dobrou spolupráci. Myslím, že na našich brankářích už to začíná být vidět, kluci se zlepšují.

Brankáří mají od podzimu i vlastní instagramový profil (fkbmsgolmani), těchto brankářských profilů je na sítích více, je to tedy současný trend nebo snaha o propagaci speciálního řemesla?
Je to trend současné doby, být aktivní na sociálních sítích, propagovat svou činnost a přibližovat ji lidem, kteří o to mají zájem. Někoho to může inspirovat do vlastní trenérské práce nebo i samotné brankáře při přípravě cvičení. Kluci mají i nějaký archiv a vzpomínku na tu dřinu během sezóny.

V sezóně zbývají A-mužstvu na podzim ještě čtyři utkání, dvakrát doma, dvakrát venku, myslíš že přibude ještě nějaká vychytaná nula?
Bylo by to super, primárně se však snažíme, aby přibývaly hlavně body, abychom zůstali v těch horních pozicích a odtud mohli ještě zaútočit.