12. 3. 2023

Most porazil Spartu Kolín 3:0

12. 3. 2023

Most porazil Spartu Kolín 3:0

Po brankách Rjasky a Novotného dokázal v sobotu Baník Most-Souš porazit druhý celek tabulky a odrazit se ze dna tabulky.

Ze dvou úvodních domácích zápasů jsme vytěžili 4 body a v těžkém rozlosování vzhlížíme k dalším jarním zápasům. Mužstvo nyní cestuje do Brozan a přivítá doma Slovan Velvary. Utkání s Kolínem na těžkém terénu příliš fotbalové krásy neukázalo, ačkoliv se oba týmy pokoušely o kombinační fotbal.

Utkání začalo ihned kontroverzním momentem, Bouguetouta odcentroval zleva přetažený centr, Kubeš se dostával k míči, byl však zaškobrtnut obráncem, rozhodčí tak nařídil pokutový kop, který však záhy odvolal pro předchozí těsný ofsajd. V dalším průběhu hry byl Most byl rozvážnější, zodpovědnější, trpělivější, Kolín naopak rychlejší, přímočařejší, nicméně obrany na obou stranách se s útoky soupeřů vyrovnávaly bez větších obtíží. Výjimkou však byla 17. minuta, kdy po přihrávkové výměně Kibala se Zinhasovičem, Kibal odcentroval na zadní tyč, míč spadl ve vápně a Rjaska jej z hranice malého vápna dokázal hlavou prostrčit za záda kolínského brankáře Přibyla.

Most vedl 1:0 a v dalším vývoji byl lepším týmem. Obranná dvojice Novák - Maksič evidentně překonala jazykovou bariéru a působila velmi pevně až sehraně. Přesto ve 25. minutě střela zpoza vápna z kopačky kolínského Čapka ovlvinila další vývoj hry. Kolínští se totiž dožadovali rohu. Domnívali se, že Halouska míč na jeho cestě do zámezí tečoval. Dostupný videozáznam však odhalí, že tomu tak skutečně nebylo. Reakce lavičky i hráčů na hřišti však byla velmi urputná a řekněme hlasitá. Rozhodčí emoce hostů řešil několika slovními napomenutími. Přesto ve 32. minutě v kontroverzi s kolínským Milcem po jeho ironických poznámkách, rozhodčí udělil žlutou kartu, na kterou hráč reagoval pokračováním kritiky rozhodčího a obdržel následně červenou kartu.

Doslova přerušené utkání v tomto momentu a řada vysvětlování vyřadila Most z rytmu hry. Paradoxně po vyloučení byl Kolín lepším týmem a závěr poločasu patřil jemu.

Po změně stran se hrál velmi opatrný fotbal. Na domácích ležela tíha okamžiku, vedli, hráli v početní převaze, přesto proti druhému celku tabulky se výrazně neprosazovali, sázeli spíše na postupný útok a větší držení míče, což potvrdila i statistika, která Mostu přisoudila 55% vlastnictví míče. Nicméně dopředu jsme se tak dostávali vesměs do zkonsolidované obrany soupeře a akce jsme nedotahovali. A to ani brejkové situace, kde jsme povětšinou prováhali vhodný moment pro klíčovou přihrávku. Kolín prokazoval svoji kvalitu i postavení v tabulce a měl optickou převahu. Situace v okolí našeho vápna a občasné výpady do pokutového území byly nervózní a napínavé. Potřebovali jsme nutně druhou branku, která by přinesla potřebný klid.

V 60. minutě a následně v 67. minutě Most vystřídal a do hry přišli Jan Štefko a Jindra Novotný, čímž jsme získali větší brejkovou sílu. A tahy trenéra Sochora se vyplatily. Štefko svojí rychlostí větral obranu soupeře, ačkoliv dvakrát v dobré pozici nedostal vhodný míč, spíše žádný, neboť přihrávky směřovaly bezúspěšně jinam. Těžiště hry se však posunulo blíže ke kolínské polovině.

V 75. minutě konečně udeřilo. Vobecký našel na levém křídle Dominika Bínu, ten bez přípravy posunul do vápna Novotnému, který míč převzal a z otočky zblízka propálil brankáře. Vedli jsme 2:0 a věděli, že utkání už zvládneme. Z Mostu skutečně spadl stres a ve zbytku zápasu byl jasně lepším týmem. A mohl přidávat další branky. V 82. minutě opět Vobecký vyvezl míč ze zálohy, vyslal Kubeše do vápna, ten našel na středu Novotného, který s rozvahou pálil k tyči, 3:0. A záhy mohl Novotný přidat třetí branku a zkompletovat hattrick, Novický se Zinhasovičem zakombinovali, Zinhasovič poté v ideální pozici předložil Novotnému, kterému se však střela velmi nepovedla nebo trochu nesmyslně nahrával. Přiznejme, že terén po srážkově bohatém týdnu byl v závěru zápasu už hodně obtížný.

Most tak po velmi cenném vítězství zvládl vstup do jara, kde proti předním týmům tabulky na domácím hřišti vytěžil 4 body a může vzhlížet k dalším jarním zápasům.

FK Baník Most-Souš - SK Sparta Kolín 3:0 (1:0)
Branky: 17. Rjaska, 75. a 82. Novotný
Sestava Mostu: Halouska - Kibal (83. Kováč), Novák, Maksič, Bína - Vobecký, Zinhasovič, Glaser - Kubeš (83. Novický), Bouguetouta (67. Novotný), Rjaska (57. Štefko)

Sestava Kolína: Přibyl - Štancl, Veselý, Breda (71. Hakl), Vondráček, J. Sodoma (83. O. Sodoma), Routek (83. Soukup), Šnajdr (46. Valenta), Snížek (41. Soběslav), Čapek, Milec