A-tým
10. 9. 2022

Most v neděli cestuje na půdu Viktorie Žižkov

A-tým
10. 9. 2022

Most v neděli cestuje na půdu Viktorie Žižkov

A-mužstvo v neděli v rámci 6. kola ČFL nastoupí k prestižnímu duelu na hřišti FK Viktoria Žižkov, a to v tradičním termínu v neděli v 10:15 hodin. Oba celky na závěr přestupního termínu posilovaly, zápas je tak očekávaným tahákem nadcházejícího víkendu, bohužel ne šlágrem.

FK Viktoria Žižkov je jasným favoritem zápasu, půjde do něj aktuálně z 2. místa v tabulce, ve 100% bodovém zisku ji chybí dohrávka v Benešově. Most rovněž čeká na dohrávku ve Velvarech, ale bohužel krčí se zatím na posledním místě tabulky. Oba celky v minulém týdnu posílily, Žižkov přivedl ostříleného útočníka Václava Kadlece. Most realizoval hned tři příchody. Vedle zahraničního Bena Seola, dorazili v tomto týdnu i Radek Cibulka a brankář Pavel Halouska.

Viktorka Žižkov a Most patří mezi čtyři kluby v naší skupině ČFL, které mají ve své historii ligovou minulost, k této dvojici se řadí ještě SK Benešov a FK Ústí nad Labem. Viktorka Žižkov v porevoluční éře odehrála v nejvyšší soutěži celých 14 sezón, naproti tomu Most pouze 3 sezóny. Kluby se tak na nejvyšší úrovni setkaly pouze ve dvou zápasech, ze kterých mají vyrovnanou bilanci. Na podzim 2007 vyhrál Most na domácím stadionu 1:0 díky vlastní brance Branislava Labanta. Na jaře v Praze vyhrála zase Viktorka rovněž 1:0, a branku střílel stejný muž, Branislav Labant tentokrát do správné branky. Most bohužel po této sezóně z ligy sestoupil a nabral velmi nepříznivý dlouhodobý trend.

Na druholigové úrovni se kluby setkávaly v sezónách 2010/2011 až 2014/15, v celkem osmi zápasech má lepší bilanci Žižkov, 3 výhry, 4 remízy a jenom 1 prohra. Most dokázal Viktorku porazit pouze jednou, a to na jaře 2013 výsledkem 2:0, góly dávali Jakub Vojta a Kevin Lafrance.

Kluby se setkaly jednou i na úrovni třetí ligy ČFL, v sezóně 2015/2016, avšak Most reprezentoval transformovaný Mostecký FK, který nenavazoval na historickou linii Baníku Most. Tato sezóna definitivně rozdělila jinak podobný sportovní vývoj obou klubů. V těžkých ekonomických potížích Žižkov dokázal postoupil zpět do 2. ligy, za velkým úspěchem stál tehdy trenér Zdeněk Hašek v jeho prvním angažmá na Žižkově. Naopak Most absolvoval dvojí sestup, nejprve do divize a následně až do krajského přeboru. Nyní tedy po 6 letech v nižších soutěžích a další transformaci mosteckého fotbalu se Baník Most-Souš dokázal vrátit do třetího patra českého fotbalu a znovu tak narazí na Viktorku Žižkov.

Viktoria Žižkov je tradiční český a pražský klub s historickým stadionem v samém centru Prahy v Seifertově ulici. Areál stadion prošel v posledních 2 letech významnou developerskou proměnou, přesto se srdeční pozice stadionu v hloubce bytové zástavby udržela. Díky dlouhodobým finančním obtížím klubu stadion přešel do správy městské části Prahy 3 a v posledních 2 letech byl uprostřed mnoha sporů o zpětný odkup nebo pronájem. Sezónu 2020/2021 hrál Žižkov dokonce na Střížkově. Na jaře 2022 však došlo k další transformaci klubu, který po ambiciózním majiteli Martinu Loudovi převzali opět dlouhodobý sportovní ředitel Jiří Rýva a osoba Milana Richtera. Po několika letech jednáních o odkupu stadionu na lukrativncíh pozemcích zpět pod správu klubu, došlo k dohodě o dlouhodobém pronájmu. Viktorka Žižkov má nyní stabilitu stadionu v podobě pronájmu na 30 let, navíc s předkupním právem, to ovšem platí pouze pro případ, že klub bude působit nejméně ve 3. lize.

V této sezóně má Viktorka Žižkov po jarním sestupu z 2. ligy jednoznačný cíl, a to okamžitý návrat do FNL. Tuto operaci má zajistit renomovaný trenér Václav Kotal. Sezónu rozjela jasným vítězstvím v Přepeřích 6:0, doma porazila béčka Hradce Králové (2:1) a FK Teplice (1:0) vždy těsně o gól a naposled vyhrála rovněž nejtěsnějším rozdílem 1:0 v Chlumci nad Cidlinou, střelcem branky byl již Václav Kadlec.

Naproti tomu Baník Most-Souš má jako nováček opačnou bilanci. V minulém kole poprvé bodoval, když doma remizoval s Mladou Boleslaví 1:1. Nyní tajně doufá, že by další body mohly přibýt ihned po souboji v Praze na Žižkově.

Hraje se v neděli v 10:15 hodin. Vstupenky je možné získat také v online prodeji, a cena vstupenek na hlavní tribunu je 130 Kč, na stání za branky za 100 Kč.
čtěte také

novinky