Mládež

Mládež
9. 11. 2022

Petr Johana jmenován šéftrenérem mládeže

​Petr Johana byl po svém dlouholetém působení u A-mužstva Souše a posléze Mostu jmenován šéftrenérem mládeže a během podzimu se naplno začal starat o klubovou mládež, kterou má za úkol v dalších letech povznést, ideálně vrátit na někdejší úroveň.

Bereš přesun do managementu klubu a péči o mládež jako další výzvu?
Přesně tak, v posledních letech jsem se věnoval dospělému fotbalu a možná bych se k němu v budoucnu chtěl i vrátit, ale nyní po dlouhodobém působení u áčka to beru jako rozšíření obzoru a navíc práci pro klub, který má ambici se někam vrátit nebo spíše někam nově posunout.

Už ses během podzimu na úseku mládeže nějak zorientoval?
Už v minulé sezóně jsem figuroval u A-dorostu, zahájili jsme na jaře i dopolední tréninky. S mládeží jsem vždycky byl v dennodenním kontaktu, v tomto vlastně ani o žádný přesun nešlo. Chci nadále trénovat a od října pomáhám dorostu U19.

Postavení dorostu je mírným překvapením, po loňské reorganizaci se čekala skutečně lepší pozice v tabulce divizní soutěže.
Je třeba přiznat, že osu mužstva dorostu jsme posunuli do dospělých. Rjaska a Skurovec už hrají skoro za A-mužstvo, Radba s Havlíčkem jsou v kádru B-mužstva. Nový dorost se tak tvořil za pochodu a podzimní část sezóny se tomu možná obětovala. Ale naším dlouhodobým cílem výchovy je dostat kluky co nejdříve do dospělých, aby se případně z A-mužstva mohli posunout v kariéře ještě někam výš.

Jaké další obtíže vnímáš v mostecké mládeži?
Po spojení klubu se nám snad podařilo stabilizovat kádry a vlastně i trenérské realizační týmy. Po různých přeskupeních a nahrazování polorozpadlých kádrů se konečně můžeme více věnovat detailu trénování. Chceme se zaměřit na skutečnou výchovu hráčů a jejich všeobecný rozvoj. Chceme zlepšovat každého hráče v klubu a připravovat jej pro dlouhodobé působení ve fotbale, aby fotbal měli rádi a patřil do jejich životního stylu. Podívejte se jak všude chybí hráči.

Začíná podzimní přechodné období, jaký budou teď mít družstva mládeže program?
Většina teď o víkendu dohrává své soutěže, doplňujeme ještě nějaká přátelská utkání pro udržení trénovanosti. V hrubé zimní přípravě chceme více zapracovat na kondici a speciální pohybové připravennosti. Pohybová složka je u některých kategorií skutečně slabá. Proto chceme i v přechodném období udržet aktivitu. Hrajeme nějaká utkání v Německu, dorost se účastní i prosincového halového turnaje.

Zimní příprava bude tedy klasicky kondiční?
V poslední době se vše dělá s míčem, hráči někdy ani nepoznají, že dělají kondiční cvičení. Nicméně ale budeme chtít splnit některé kondiční faktory na základě testování hráčů. Kondici budeme muset zlepšit, během zimy se na to s kondičními trenéry skutečně velmi zaměříme.