Mládež
28. 6. 2024

Ústecký kraj veze bronzové medaile z Olympiády mládeže

Mládež
28. 6. 2024

Ústecký kraj veze bronzové medaile z Olympiády mládeže

Trojice Baníkovců přispěla ke skvělému zisku bronzových medailí na Olympiádě dětí a mládeže v Českých Budějovicích. Daniel Škanta, Tadeáš Terynek a Petr Mareš svými výkony přispěli výběru Ústeckého kraje k postupu do finálové skupiny Olympijského turnaje.

Ústecký výběr měl v novém rozestavení krajských výběrů, který tvořili hráči podle adresy svého bydliště, mimořádný úspěch na celorepublikové Olympiádě. Oproti běžné praxi, kdy krajské výběry tvoří hráči klubů krajské příslušnosti, byl tentokrát výběr hráčů složen podle adresy jejich bydliště. Do ústeckého kádru se tak připojila i dvojice Slávistů Adam Šafr a Tomáš Novotný. Ukázalo se, že právě pražský výběr oproti běžné sezóně krajských výběrů výrazně oslabil. Hráčské kádry prémiových klubů hlavního města tvoří přeci jen převaha Středočechů.

Ústecký kraj tak ve skupině poměrně hladce přešel přes soupeře Liberec (4:0), Praha (4:0), Olomouc (4:1). Bohužel v poslední minutě prohrál s krajem Vysočina 2:3, což byla jeho jediná pořážka v celém olympijském turnaji.

Ve finálové skupině kluci dvakrát remizovali a pokaždé prohráli penaltový rozstřel. Nejprve se Středočeským krajem (1:1) a pak také s Plzeňským (1:1). Remízy s Plzeňským krajem můžeme skutečně litovat, neboť ústecký výběr měl v zápase výrazně navrch. Přesto ale trenéří Miroslav Vlasák a mostecký Ladislav Rameš hlásí velkou spokojenost a potvrzení rostoucí kvality hráčů z ústeckých klubů. Celý turnaj nakonec vyhrál Plzeňský kraj.

Olympiáda dětí a mládeže je tradiční a poslední dobou stále prestižnější sportovní záležitostí republikového významu. Odhaluje mladé olympioniky především v individuálních sportech. V kolektivních sportech zase více ctí krajský původ hráčů, což částečně potlačuje tradiční soupeření klubových fotbalových značek. Ústecký kraj v celorepublikovém měření nevypadá vůbec špatně. Mostecký plavec Tobias Student získal v plavání 7 zlatých medailí a jednu stříbrnou. Zlatou medaili získala i další mostecká plavkyně Pavla Komínková. Badmintonistky Kateřina Vondráčková a Tereza Grznárová získaly zlato ve čtyřhře.

Letošní hry probíhají v Českých Budějovicích a ústecký Grassroots trenér mládeže Jan Štefko potvrzuje velmi zdařilou organizaci. "Jedná se bezesporu o jednu z nejlepších akcí, na které jsem v rámci České republiky mohl být," sdělil v telefonickém rozhovoru hodnotícím především fotbalový turnaj.

Nezapomeňme, že úspěšnou ústeckou sestavu na Olympiádě tvoří i trenér mládeže Baníku, Ladislav Rameš, který vytvořil funkční trenérskou dvojici s Miroslavem Vlasákem, který ještě na jaře působil v FK Ústí nad Labem.


Daniel Škanta, Tadeáš Terynek, Petr Mareš. Úspěšní olympionici ve fotbalovém výběru Ústeckého kraje.


Momentka z doprovodného programu her v Českých Budějovicích.
čtěte také

novinky