6. 5. 2023

Velká série skončila, Most prohrál doma se Zápy 0:2

A-tým
6. 5. 2023

Branka Jana Jelínka z 11. minuty prakticky rozhodla utkání proti SK Zápy, ve kterém si Most vytvořil minimum šancí na zvrat, ačkoliv většinu zápasu kontroloval hru.

Byla to právě ojedinělá akce soupeře, která však ukázala velké zmatky v mostecké obraně. Autové vhazování na půlicí čáře jsme v 11. minutě zápasu nezachytili a soupeř se individuálním půnikem dostal do šance, ve které Jelínek až překvapivě lehko docílil branky, která Most dostala do jednobrankového manka, ze kterého se již ve zbytku zápasu nevyhrabal.

Přitom se ve zbytku zápasu hrálo takřka na jednu bránu, bohužel však chyběly šance nebo i pokusy o střelbu ze střední vzdálenosti. Série 10 neprohraných zápasů se dnes zastavila a paradoxně proti soupeři, který výsledek dokázal ubránit; než že by nás výrazně fotbalově přehrál. Nutno však dodat, že obrana SK Zápy byla skvěle organizovaná, pozorná, včas připravená a důležité momenty se jí povedlo zvládnout. Naproti tomu Most hrál příliš opatrně a ve finální fázi nepřesně. Získal střed hřiště a dokázal kombinovat i na útočné půlce, do střeleckých příležitostí se však nedostával. Vsadil povětšinou na centrované míče nebo průniky do vápna, prostor před brankou soupeře však působil přeplněným dojmem a na finální přihrávky naše ofenzíva nedosáhla.

Největší příležitost k vyrovnání měl ve 31. minutě Vobecký, který se šikovně dostal do vápna, už sám ve velké šanci přihrával lépe postaveném Bouguetoutovi, kterého však v klíčový okamžik proskluzoval obránce a možná gólovou střelu zblokoval.

Ve druhém poločase Most zrychlil. Tempo se evidentně zvedlo, rychlost útočných akcí i jejich frekvence se výrazně zrychlila. Ovšem čas běžel rovněž neúprosně rychle. S čím dál více přibývajícími minutami, obranné odhodlání soupeře rostlo a vznikaly i díry pro brejkové úniky. Baník se ve druhé půli více prosazoval. Vyrobil i několik závarů před Měsíčkem. Pomohlo nastřídání Novického. Společně se Štefkem a ve spolupráci se záložníky Glaserem a Zinhasovičem se naše křídla několikrát prosmýkly do vápna, ovšem finální přihrávky nenašly adresáta. Jindra Novotný v ostrých soubojích s brankářem Měsíčkem nebo šéfem zápské obrany Jířím Dubnem doslova narazil, jejich pevnost však neprorazil. Množství vzdušných centrů končilo pohodlně v rukavicích brankáře Měsíčka. Zápas nám nesednul v mnoha směrech. Dobývání obrany bylo novinkou v letošní sezóně a Most litoval zejména promarněné první půle.

S přibývajícími minutami jsme museli vyřešit i několik brejků, které volaly po druhém gólu v naší síti. V 75. minutě skluzem na poslední chvli hasil před Matějkou Ruda Novák. Disciplinovanou obranu SK Zápy však nenarušila ani série rohových kopů na začátku 80. minuty. To už se lámal chleba a Most měl největší tlak, dobře zachytával i pokusy o rozehrávku soupeře a presinkem získával rychle míče zpět. Přesnost kombinace však na dobrém trávníku vázla. Kombinační manévry dnes na zápskou obranu nestačily. Chyběla možná trochu i střelba ze střední vzdálenosti, na kterou Most jakoby zcela rezignoval ve snaze přeci jen vypracovat jasnější šanci. V posledních mnutách, přesněji v 90+1 doslova při power play Mostu, Zápy úspěšně dotáhli brejkový protiútok a stvrdili své vítězství druhou brankou, kterou vsítil Nikita Khrolenok vlastně do prázdné branky.

Dlouhá 10-zápasová série, která započala již podzimním vítězstvím nad Teplicemi 3:2 tedy skončila. Proti SK Zápy jsme doma zřejmě překvapivě prohráli 0:2 a naplno si uvědomili sestupovou hrozbu v našlapané tabulce, kde celá spodní polovina je naskládaná do 6-bodového rozdílu. Doslova sestupová ruleta se točí dál. Náš tým se musí rychle oklepat a zapracovat na návratu sportovní formy ze začátku jara. V posledních pěti zápasech je ve hře 15 bodů a hrát se bude zřejmě až do posledního kola.

FK Baník Most-Souš - SK Zápy 0:2 (0:1)
Branky: 11. Jan Jelínek, 90. Khrolenok

Sestava Mostu: Halouska - Kibal (76. Kováč), Novák, Maksič, Pátek - Glaser (88. Skurovec), Vobecký, Zinhasovič - Kubeš (56. Novický), Bouguetouta (56. Novotný), Štefko

Sestava SK Zápy: Měsíček - Duben, Růžek, Woitek, M. Jelínek, Eliáš, Kavalír (89. Tarasiuk), Petrlák (89. Koutenský), J. Jelínek (76. Khrolenok), Kocourek (60. Tvaroh), Matějka (60. Dočekal)