28. 9. 2023

Zemřel Miroslav Šturma, strůjce ženského fotbalu

28. 9. 2023

Zemřel Miroslav Šturma, strůjce ženského fotbalu

Ve věku 75 let zemřel pan Miroslav Šturma, dlouholetý fotbalový funkcionář a expert na ženský fotbal.

Smutná zpráva dorazila s informací o náhlem skonu pana Miroslava Šturmy, který závěr své kariéry věnoval vedle Baníku Ohníč zejména ženskému fotbalu. Stál u zrodu ženského úseku v FK Teplice, následně dvě sezóny působil i v našem klubu, kde stál u založení družstva žákyň a dorostenek. S nekdejším ženským týmem Kostomlat opakovaně postupoval do třetí nejvyšší soutěže, po přechodu do FK Teplice vybudoval pod značkou tohoto profesionálního klubu plnohodnotný ženský úsek s prvním týmem v celostátní 2. lize.

Systematický skauting a neúnavné kontaktování potenciálních nových hráček bylo hlaví náplní závěru dlouholeté kariéry, ve které jako zkušený funkcionář uměl dokonale využívat fotbalové řády. Ženské a dívčí týmy pod jeho taktovkou většinou hrály na předních místech svých tabulek. V FK Teplice udal řád a pravidelnost tréninkového procesu, který vedl k rozvoji celého úseku, dokázal objevovat i nové trenéry vhodné pro dívčí fotbal. V Baníku Most-Souš rovněž rozpohyboval úsek ženského fotbalu a společně s Karlem Giampaolim společně zakládali družstvo žákyň a dorostenek.

Neunavná práce a elán do ní i ve vyšším věku dodával potřebnou energii a především pravidelnost požadavků ve jménu ženského fotbalu. Pro dívky v našem regionu vykonal skutečně mnoho práce a stvořil několik funkčních dívčích kolektivů, což občas nebývá úplně snadná práce. V plném pracovním nasazení vydržel prakticky až do konce svého života, neboť ještě na jaře patřil k aktivním funkcionářům našeho klubu.

S úctou a respektem vzpomínáme, jeho odkaz zůstane nesmazatelný.

Miroslav Šturma
14.8.1948 - 28.10.2023

Družstvo žákyněk na jednom z prvních zápasů ve Spořicích.

Výbor ženského fotbalu FK Baník Most-Souš