Rozhovor

Rozhovor
26. 2. 2023

Představujeme posilu i v trenérském týmu, kterým je Martin Kocík

Během zimní přestávky doplnil realizační tým A-mužstva na pozici asistenta trenéra Martin Kocík. Do Mostu přišel z předchozího trenérského působení ve Viktorii Žižkov.

V Mostě jsi od začátku nového roku, jak se tvoje angažmá vůbec událo?
Do klubu jsem přišel skutečně od prvního tréninku, tedy od 9. ledna. S trenérem Sochorem jsem byl v kontaktu už od konce podzimní části, kdy mě poprvé oslovil. Rozhodování bylo celkem rychlé, proto skoro už od listopadu vnímám Most jako svůj klub.

Jak jsi se dostal k mosteckému A-mužstvu?
Oslovil mě trenér Daniel Sochor, se kterým jsme se poznali při našem vzájemném působení ve Viktorce Žižkov, kde on působil u A-mužstva nebo u dorostu a já rovněž u kategorií dorostu. Potkávali jsme se takřka 4 roky a jelikož jsem částečně odsud z regionu, tak to vyústilo ve společnou spolupráci tady u mosteckého A-mužstva.

Jsi stále ještě aktivní fotbalista. Přibliž nám trochu tvoji hráčskou kariéru?
Jsem hráčem Tatranu Kadaň, kde působím od malička. Nicméně na úrovni dorostu jsem vyzkoušel působení i tady v Mostě, tehdy ještě v Baníku Most 1909. To fungovaly střídavé starty a já jsem v dorostu hrál střídavě v Kadani a v Mostě. Později v dospělých jsem působil už pouze v Tatranu Kadaň, pokud mi to umožňovalo moje studium v Praze nebo trenérské působení v mládeži na Žižkově.

Jak ses vůbec dostal k trénování?
Sport mě vždycky zajímal, chtěl jsem ho poznat i z druhé stránky než pouze jako hráč, proto jsem zvolil studium na Fakultě tělesné výchovy Univerzity Karlovy. Následně v zásadě požadavky na absolvování studia mě přivedly k povinnosti aktivně trénovat. Získal jsem angažmá na Žižkově a postupně prorůstal do působení trenéra jako moji profese.

Pětileté studium na FTVS končíš letos na jaře. Jaké to je zkombinovat studium a trénování?
Je to tak, chtěl bych letos studium úspěšně zakončit a nadále se naplno věnovat působení ve sportovní oblasti. V současnosti studuji, trénuji a aktivně hraji v Kadani. Občas se mi aktivity překrývají. Stranou odkládám zejména moje hráčské působení v Kadani. Organizace času v současnosti není úplně jednoduchá.

Víme, že jste ze sportovní rodiny, tudíž podpora je zřejmě dostatečná.
Určitě, ať už můj táta nebo děda, oba působili ve fotbale jako hráči, takže vědí přesně o co jde a velmi mě v mé činnosti podporují. Otec dokonce v Kadani i chvíli trénoval, bratr také hraje fotbal, takže celá moje rodina má zkušenost s fotbalem.

Jak zatím vnímáš mostecké A-mužstvo?
Působí na mě velmi dobře. Přiznávám, že hráčsky ani trenérsky jsem zatím neměl zkušenost s úrovní třetí ligy, ale sleduji že tým je složen z mladých nadějných hráčů a také zkušených opor. Takže můj první dojem je, že by to mohlo dlouhodobě fungovat.

Spolupráce s hlavním trenérem je pro vás asi inspirací a částečně i školou.
Určitě, je to tak. Je to pro mě i motivace do mé snad budoucí práce trenéra. Chtěl bych se teď hodně naučit, dále vzdělávat a do dalších let nabrat potřebné dovednosti s prací s týmem.

Jak probíhala příprava před jarní částí sezóny?
Základem zimní přípravy byla snaha o posílení týmu. Dále se snažíme hráčům nabídnout kvalitní tréninkový proces .Trénink se připravuje až do detailu, neustále se společně s trenérem bavíme, co jde ještě vylepšit. Každého hráče řešíme individuálně a snažíme se odstraňovat nebo posilovat jeho individuální vlastnosti.

Máš nějaký odhad jak by Most mohl na jaře dopadnout?
Můj odhad je samozřejmě velmi pozitivní. Bavíme se pouze o záchraně soutěže a přáli bychom si, aby to nebylo až v posledních kolech, ale mnohem dříve.